11 listopada – narodowe Święto Niepodległości

„Przeszłość nieustannie poprzez teraźniejszość, styka się z przyszłością”.
Adam Mickiewicz

Listopad to szczególny miesiąc dla naszego narodu, bowiem obchodzimy w nim święto
odzyskania przez Polskę niepodległości.
Przeszło tysiącletnia historia państwa polskiego obfitowała w wiele wzlotów i upadków, ale
najbardziej tragiczny okazał się koniec XVIII wieku, kiedy utraciliśmy naszą niepodległość.
Katastrofa rozbiorów i utrata państwowości nie złamała jednak narodu polskiego. Jego wola przetrwania i uparte dążenie do odzyskania niepodległości stały się podstawą do odrodzenia wolnej Polski. 11 listopada 1918 r. po 123 latach niewoli i nieobecności na mapie Europy, Polska stała się samodzielnym państwem.
W dniu 10 listopada w naszej Szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 105. rocznicę
odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wydarzenie rozpoczęto wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem „Mazurka
Dąbrowskiego”, który to wybrzmiał o symbolicznej godzinie 11:11, tym samym nasza społeczność szkolna wzięła udział w akcji organizowanej przez MEiN „Szkoła do hymnu”.
Następnie uczniowie klasy 4a przedstawili licznie zgromadzonej na sali gimnastycznej widowni program artystyczny, będący niesamowicie cenną lekcją historii. Obok faktów historycznych i recytowanych wierszy w akademii pojawiły się, również znane pieśni i wzruszające piosenki
patriotyczne. Zaśpiewali je uczniowie klas: 1a, 2a, 5a i 7a.
Całość uroczystości została przygotowana pod kierunkiem Pani Małgorzaty Cichowskiej.
Za dobór repertuaru muzycznego oraz przygotowanie jego wykonawców odpowiadały natomiast Panie: Dominika Markiewicz, Kamila Rypina i Iwona Chołuj.