Szczepienie HPV – profilaktyka nowotworowa

   

Szanowni Rodzice i Opiekunowie!

Gmina Kozienice po raz kolejny dołączyła do grupy samorządów, które aktywnie wspierają profilaktykę nowotworową w Polsce poprzez sfinansowanie szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnemu za powstawanie raka szyjki macicy, raka sromu, raka pochwy, raka odbytnicy oraz brodawek płciowych.

PROFILAKTYCZNE SZCZEPIENIA PRZECIWKO HPV FINANSOWANEZE ŚRODKÓW BUDŻETU  GMINY KOZIENICE

W ramach realizacji Programu Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego (HPV) w Gminie Kozienice na lata 2022-2024, w roku 2022 rozpoczynamy poprzedzone działaniami edukacyjnymi szczepienia ochronne przeciwko HPV u dziewcząt urodzonych w latach 2008 – 2012, które zamieszkują na terenie Gminy Kozienice.

W roku 2022  – urodzone w latach 2008, 2009, 2010,

W roku 2023 –  urodzone w roku 2011,

W roku 2024 –  urodzone w roku 2012.             

Decyzję o realizacji programu podjęto na podstawie rekomendacji specjalistów, światowych i polskich towarzystw medycznych, w tym Światowej Organizacji Zdrowia oraz zaleceń Ministerstwa Zdrowia.

 Zgłoszenie chętnych TYLKO do 25.09.2022 r.

Liczba szczepionek ograniczona!Wirus HPV odpowiada za zmiany przednowotworowe i nowotworowe na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety. W Polsce rak szyjki macicy zabija ok 5 Polek dzienniejest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie.       

Wirus HPV jest również odpowiedzialny za zmiany przednowotworowe i nowotworowe pochwy oraz sromu, jak również brodawki zewnętrznych narządów płciowych (tzw. kłykciny kończyste).

Zakażeniu wirusem można zapobiegać wykonując szczepienia ochronne. Istotne jest, by szczepienia zostały wykonane jak najwcześniej, najlepiej przed inicjacją seksualną.

Bezpieczeństwo i skuteczność stosowanej szczepionki były poddane ocenie podczas wieloletnich badań klinicznych. Szczepionka nie zawiera żywego materiału biologicznego, więc nie może sama doprowadzić do zakażenia. Szczepionka pomaga układowi odpornościowemu rozpoznać i zniszczyć wirus, zanim dojdzie do pełnej infekcji oraz prowadzi do powstania pamięci immunologicznej zapobiegając rozwojowi objawów po zakażeniu.

Pełen cykl szczepień obejmuje domięśniowe (w ramię) podanie 2 dawek 9- walentnej szczepionki GARDASIL 9, przeciw typom HPV 6,11,16,18,31,33,45,52,58.

– Pierwsze wstrzyknięcie: w wybranym dniu.
– Drugie wstrzyknięcie: 5-13 miesięcy po pierwszym wstrzyknięciu.

Realizatorem programu jest  SPZOZ „Przychodnie Kozienickie”.

Informacje o programie, o organizacji udzielania świadczeń oraz rejestracja telefoniczna

chętnych do udziału w programie będą dostępne pod numerami telefonów:

  1. Przychodnia Nr 1 przy ul. Sienkiewicza 28, tel. 506161710
  2. Przychodnia  Nr 2 przy ul. Warszawskiej 55, tel. 509006644

Udział Państwa córki w programie, tak jak i w przypadku innych szczepień, wymaga Państwa zgody. Szczepienie poprzedzone będzie kwalifikacją  lekarską.

(o terminie szczepienia zostaną Państwo poinformowani telefonicznie)

Linki do rzetelnych stron o tematyce HPV:

https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/hpv/

https://www.medistore.com.pl/zdrowie/wirus-hpv

https://www.zaszczepsiewiedza.pl/wyszukiwarka?q=hpv

PROFILAKTYCZNE SZCZEPIENIA PRZECIWKO HPV FINANSOWAN ZE ŚRODKÓW BUDŻETU  GMINY KOZIENICE

FORMULARZ ZGODY NA SZCZEPIENIE PRZECIWKO WIRUSOWI HPV(5)

Możesz również polubić…